Telefon: +461 631 333

Ve středu 17. 4. 2019 přijela paní Němcová s minizoo s velikonoční tematikou. Přivezla dětem ukázat mláďátka, která se rodí na jaře: kuřátka, kachňátka, housátka, jehňátko, kůzlátko, králíčka a selátko. Ptala se dětí, kdo je jejich maminka, tatínek, čím se zvířátka živí a jaký z nich máme užitek. Děti pěkně odpovídaly a co nevěděly, ráda jim to paní Němcová řekla. Povídaly si také o zvířátkách, které tam na ukázku neměla.
Dál následovalo povídání o Velikonocích dříve a nyní. Paní Němcová se ptala dětí, jestli vědí, proč si hospodář pletl velkou a malou pomlázku. Co s nimi dělal. S velkou chodil nejdříve vyšlehat svá zvířata, aby byla zdravá, do sadu ovocné stromy, aby dobře plodily. Malou měl na omlazení dívek a na ni si nenechal vázat mašle, od toho měl tu velkou pomlázku. Každá dívka dávala různé barvy mašlí podle toho, jak se jí ten mládenec líbil nebo jaký k němu měla vztah apod. Děti s paní Němcovou vymýšlely, co jaká barva mašle by mohla znamenat. Děti to moc bavilo.
Dále dětem ukázala, jak vypadala dětská pomlázka, kterou si pletly malé děti, které ještě neuměly plést tu klasickou. Pomlázka byla ze 3 proutků jako copánek, potom ze 4 proutků. A když dětem pomáhala plést maminka, zaplétala do ní červenou mašličku z lásky k tomu dítěti. Čím byly děti starší, pletly už z 8 proutků. To je klasická pomlázka. Kluk, který chtěl jít na koledu, si musel uplést pomlázku sám. Ptala se i žáků jestli umí plést nebo jestli jim někdo pomáhá. Byly různé odpovědi.
Ukázala jim také různé druhy vajíček. Děti hádaly, od koho ta vajíčka pocházejí. Většinou se barví, malují slepičí vajíčka, která se nazývají – kraslice. Největší vajíčko měla od pštrosa.
Ukázka zvířátek a vyprávění o Velikonocích bylo zajímavé a poučné. Děti nejvíce zaujalo hlazení a pochování zvířátek, které paní Němcová přivezla sebou.